Akademik Kadro

Çetin Kaya Koç Prof. Dr.
Yazılım Mühendisliği

Doktorasını Amerika Birleşik Devletleri’nde University of California Santa Barbara’da 1988 yılında tamamlayan Çetin Kaya Koç, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1988 – 1992 yılları arasında University of Houston’da yardımcı doçent, 1992 -2007 yılları arasındaysa Oregon Eyalet Üniversitesi’nde önce doçent sonra da profesör olarak görev yapmıştır. Oregon Eyalet Üniversitesi’nde Bilgi güvenliği laboratuvarını kurmuş ve Eylül 2001 tarihinde Seçkin ve Sürdürülebilir Araştırma Liderliği ödülüne layık bulunmuştur.

Çetin Kaya Koç’un kriptografi, siber güvenlik, elektronik oylama, rastgele sayı üreteçleri konularında yürüttüğü araştırma çalışmaları hem özel fonlar hem de ulusal araştırma fonları tarafından desteklenmektedir. Koç’un kurucuları arasında olduğu Cryptographic Hardware and Embedded Systems (CHES) Konferansı kriptografi dünyanın ikinci büyük konferansı durumundadır. Koç ayrıca, kriptografik donanım ve yazılımların tasarım ve uyarlanmaları konuları üzerinde yayın yapan Journal of Cryptographic Engineering (JCEN) dergisinin kurucu şef editörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca, International Workshop on the Arithmetic of Finite Fields (WAIFI) and Security Proofs for Embedded Systems (PROOFS) konferanslarının da kurucuları arasındadır. WAIFI sonlu alanlar konularında çalışan mühendis ve matematikçilerin bir forumu niteliğinde, PROOFS çalıştayının amacıysa, özellikle krıptografik mekanizmalar içeren gömülü sistemlerin güvenliğini arttıracak metodolojilerin geliştirilmesini sağlamaktır. Koç ayrıca, Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Matematik ve Hesaplamalı Bilimlerdeki Açık Problemler Konferansı’na da başkanlık yapmış ve çalıştay sırasındaki konuları içeren Open Problems and Mathematics and Computational Science isimli kitaba yazarlık ve editörlük etmiştir. Temmuz 2017 yılında ise ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen Paris’te Siber-Fiziksel Güvenlik Sistemleri isimli bir çalıştay düzenlemiştır; bu çalıştay sonucu olarak Springer tarafından yayınlanacak olan bir kitap yazmaktadır.

Koç 2003 – 2008 yılları arasında ve 2015 yılından bugüne kadar IEEE Transactions on Computers, 2003 – 2007 yılları arasında da IEEE Transactions on Mobile Computing dergilerinin yayın kurullarında editör olarak görev yapmış, IEEE Transactions on Computers dergisinin krıptografi konulu Nisan 2003 ve Kasım 2008 sayılarında konuk editör olarak yer almıştır. Koç ayrıca, prestijli International Journal of Foundations of Computer Science dergisinin editörlüğünü 2007 yılından beri yürütmektedir.

Çetin Kaya Koç, kriptografi mühendisliğine yaptığı katkılardan dolayı 2007 yılında IEEE Fellow ünvanına layık görülmüştür.

Çetin Kaya Koç’un sırasıyla 2007, 2009 ve 2014 yıllarında yayınlanan Cryptographic Algorithms on Reconfigurable Hardware, Cryptographic Engineering, and Open Problems in Mathematics and Computational Science başlıklı üç kitabı mevcuttur. Bunlardan, Cryptographic Engineering Çince çevrilmektedir. Koç’un 150’den fazla akademik yayını, 13 Amerika Birleşik Devletleri patenti bulunmakta olup; 15 doktora öğrencisi, 37 yüksek lisans öğrencisi mezun etmiş, ayrıca 6 lisans öğrencisinin bitirme tezlerine de danışmanlık yapmıştır. Doktor öğrencilerini 11i profesör olarak, diğer 4ü ise yüksek teknoloji firmalarında araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları: Elektronik oylama, siber güvenlik, krıptografik donanım ve gömülü sistemler, elliptik eğri krıptografi, sonlu alanlar, deterministik, hibrid ve gerçek rastgele sayı üreticileri.Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark