Akademik Kadro

Zeliha Görmez Yrd. Doç. Dr.
Yazılım Mühendisliği

Zeliha Görmez, lisans öğrenimini 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, yüksek lisans öğrenimini 2009 yılında, doktora öğrenimini ise 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde tamamladı. Yüksek lisans tezi “Doğal Dil İşleme”; doktora tezi ise “Biyoenformatik” alanındadır.

2005-2006 yılları arasında özel kuruluşlarda yazılım mühendisi olarak çalışmıştır. Bu süreçte C# ve MS SQL Server kullanarak çeşitli yazılımlar geliştirmiştir. 2006-2010 yılları arasında Bilgisayar Programcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Microsoft Office uygulamaları, veritabanı sistemlerinin temelleri, C#/JAVA dilleri ile MS SQL Server/MySQL veritabanları kullanılarak web ve masaüstü yazılımlarının geliştirilmesi alanlarında dersler vermiştir. 2010-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi olarak makina öğrenmesi, görüntü işleme, işletim sistemleri derslerinde asistanlık yapmıştır. 2012-2016 yılları arasında Tübitak-Bilgem’de biyoenformatik alanında uzman araştırmacı olarak çalışmıştır. Tüm genom ve ekzom analizlerinde görev almış, çeşitli biyoenformatik yazılımlar geliştirmiştir. Günümüz itibariyle, akademik çalışmalarının yanısıra özel bir kuruluşta biyoenformatik alanında yazılım projeleri yürütmektedir.

Akademik çalışmalarında, makina öğrenmesi yöntemlerinin çeşitli disiplinlerde (Tıp, biyoloji, doğal dil, ekonomi, çevre mühendisliği) elde edilen verilerin işlenmesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Doğal dil işleme üzerine bir kitabı vardır. Biyoenformatik ve tıbbi genetik alanlarının en prestijli dergileri arasında kabul edilen dergiler de dâhil olmak üzere SCI indeksli dergilerde ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi; ulusal-uluslararası konferanslarda sunulmuş çok sayıda bildiri / posterleri vardır.

Araştırma alanları: Yapay zekâ, makine öğrenmesi, biyoenformatik, doğal dil işleme

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark