Haberler

Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanımız Yrd.Doç.Dr. Ahmet Feyzi Ateş'in bildirisi Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nde yayınlandı

Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanımız Yrd.Doç.Dr. Ahmet Feyzi Ateş'in 25. Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SIU 2017) sunulan bildirisi, mühendislik alanındaki saygın uluslararası kuruluşlardan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) Sayısal veri tabanlarında (IEEE Xplore - ieeexplore.ieee.org) yayınlandı.

"Çağrı Merkezi Metin Madenciliği Yaklaşımı" başlıklı bildiride, bir telekomünikasyon operatörünün çağrı merkezinde kayıt altına alınan görüşmelerin sesten metne dönüştürülmüş şekilleri kullanılarak, her bir görüşmenin içeriğinin duygu yönünden (olumlu/olumsuz) değerlendirilmesi, ve bu değerlendirme ışığında müşteri memnuniyetinin ve müşteri temsilcisi performansının otomatik olarak ölçümlenmesine yönelik yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Çalışmalarda görüşme kaydı metinlerinden metin madenciliği yöntemleri ile çeşitli öz nitelikler çıkartılmış, bu öz niteliklerden yararlanılarak sınıflandırma ve regresyon yöntemleriyle görüşme kayıtlarının içeriklerinin otomatik değerlendirilmesini sağlayacak tahmin modelleri oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda ortaya çıkarılan bu modeller, telekomünikasyon servis sağlayıcılarının bünyesindeki çağrı merkezlerinde çeşitli otomasyon fonksiyonlarına (otomatik konu ağacı çıkarma, çağrı sınıflandırma, vb.) yönelik olarak kullanılabilecektir.


Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark