Haberler

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Barış Doğru’un "Energy Conversion and Management" dergisinde makalesi yayınlanmıştır.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Barış Doğru’un "Energy Conversion and Management"dergisinde "Skip cycle method with a valve-control mechanism for spark ignition engines" başlıklı makalesi yayınlandı.

Özet: Buji ateşlemeli motorların kısmi yük koşullarındaki verimi kayda değer bir konudur. Yük seviyesine bağlı olarak etkin strok hacminin değiştirilmesi kısmi yük koşullarında motordan alınan verimi artırabilecek yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, gaz değişimi işleminin olmadığı atlatmalı bir çevrim oluşumuna izin verecek şekilde özgün bir alternatif motor subap kontrol tekniği denenmiştir. Çevrim atlatma stratejisinin amacı motorun dört çevriminin bazılarında yakıt püskürtmeyi kesmek, bujiyi devre dışı bırakmak ve aynı zamanda emme ve egzoz subaplarını hareketsiz bırakarak kısmi yük çalışma şartlarında etkin strok hacmini azalmaktır.

Yayınlanan Makale

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark