Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Neden İstinye Mühendislik?

  • Derslere başlayacak kadar İngilizce bilmeyen öğrencilerimiz 1 yıl boyunca Yabancı Diller Bölümümüzde akademik yeterliliği yüksek bir eğitmen kadrosu tarafından eğitilecektir. Yabancı Diller Bölümümüz ayrıca öğrencilerimizi TOEFL, IELTS, GRE, GMAT gibi sınavlar için seçmeli dersler yöntemiyle de eğitmektedir.
  • Fakültemizin akademik kadrosu University of California, Imperial College London, KU Leuven, Johns Hopkins University, University of Houston, Oregon State University, Arizona State University, University of Central Florida, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerden mühendislik alanlarında doktorasına sahip, bilimsel üretkenliği ve eğitim becerileri yüksek ve genç bir kadrodur.
  • Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, kriptoloji (şifreleme bilimi ve mühendisliği) konusundaki makale ve kitapları, konferans ve dergi kuruculuğu ve doktora öğrencileri sayısıyla uluslararası en iyi bilim adamları arasındadır. Çetin Kaya Koç hocamız en çok atıf alan 100 Türk bilim adamından biridir.
  • Türkiye üniversite tarihinde bir ilk olmak üzere, Onkoloji konusunda uzmanlığı olan bir Tıp doktoru öğretim üyesi, Tıbbi Yapay Zekâ konusundaki önemli çalışmaları ve ürün geliştirme uzmanlığı ve bilgisayar mühendisliği konusundaki derin teorik ve uygulama bilgisi nedeniyle Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.
  • Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği Bölümleri ve Tıp Fakültesinin ortak bir çalışma alanında Tıbbi Yapay Zekâ Araştırma ve Uygulama Merkezi kurduk. Merkezimiz Biyonik Görme, Otomatik NMR Görsel Yorumlama Sistemi ve Bulut Tabanlı Hastalık ve Tedavi Sorgulama Sistemi projeleriyle çalışmalarına başladı. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerimiz merkezimizde seminer ve kurslara katılıp, projelerde çalışabilirler.
  • Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümleri öğrenci ve öğretim üyelerinin birlikte çalışabileceği ve uygulama alanları Tıp, Robotik ve Endüstriyel Sistemler olan ortak eğitim ve araştırma laboratuvarları planlıyoruz.
  • Mühendislik Fakültesinin tüm öğrencileri birinci ve ikinci sınıflarında açık kaynaklı işletim sistemleri, yazılım platformları, yazılım geliştirme, hesaplamalı matematik konularında ortak dersler alacaklardır. Ortak çalışmayı teşvik eden akademik bir ortam yaratıyoruz.
  • İnşaat Mühendisliği Bölümünde ana eğitim ve araştırma ekseni olarak yapı, hidrolik, jeoteknik ve deprem mühendisliği bilim dallarına odaklanacağız. Öğrencilerimizin bu konularda aldıkları teorik eğitimi pratik ile buluşturmak hedefi ile üniversitemiz bünyesinde ve dışında saha uygulamaları, ulusal ve uluslararası yarışma projeleri hayata geçirilecektir.
  • İstinye Üniversitesi 2019 Bahar döneminde Bilgisayar, Elektronik ve Makine Mühendisliğini kapsayan ortak bir yüksek lisans ve doktora programı açacaktır. Bu ortak program özellikle tıp mühendisliği alanında projeler geliştirecek, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini yetiştirecektir.