Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Neden İstinye Mühendislik ve Doğa Bilimleri?

Tamamına yakını İngilizce eğitim veren bölümlerimizde derslere başlayacak öğrencilerimiz dersleri verimli bir şekilde takip edebilmeleri için bir yıl boyunca Yabancı Diller Bölümümüzde akademik yeterliliği yüksek bir eğitmen kadrosu tarafından eğitilirler. Öğrenciler ayrıca Yabancı Diller Bölümü’nün sunduğu seçmeli dersler vasıtasıyla TOEFL, IELTS, GRE, GMAT gibi sınavlara hazırlanabilirler.

Fakültemizin akademik kadrosu University of California, Imperial College London, Cambridge University, Rensselaer Polytechnic, KU Leuven, University of Minnesota, University of Basel, University of Washington gibi uluslararası tanınırlığı yüksek üniversitelerin yanında İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi Türkiye’deki seçkin üniversitelerden mühendislik alanında doktora derecesine sahip, bilimsel üretkenliği ve öğretme becerileri yüksek, genç bir kadrodur.

Uygulamalı ve hesaplamalı mühendislik eğitimi anlayışımızın önemli bir parçası olarak, Fizik ve Kimya gibi temel uygulama laboratuvarlarının yanında, Kontrol ve Robotik, Dijital Sistemler, Mukavemet ve Ölçme Tekniği, Üretim Sistemleri, Optimizasyon ve Benzetim, Zemin Mekaniği, ve Genişletilmiş Gerçeklik gibi birçok konuda eğitim ve araştırmaya odaklanan laboratuvarlar ve uygulama merkezleri akademik kadro ve öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

Bilim ve teknolojinin geldiği mevcut noktada, öğrencilerimizin derslerde öğrenecekleri yazılımsal araçların kolay erişilebilir ve açık kaynak kodlu olmasını önemsiyoruz. Bu nedenle, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ilgili tüm bölümleri birinci sınıflarında Python programlama diline dayalı Hesaplamalı Düşünce ve Hesaplamalı Matematik derslerini alırlar. Bu sayede farklı bölümler arasında ortak uygulamalı çalışmaları teşvik eden bir ortam da oluşturmuş oluyoruz. Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ise ilerleyen sınıflarda açık kaynaklı işletim sistemleri, yazılım platformları ve yazılım geliştirme araçları konusunda dersler almaya devam ederler.