FAKÜLTEDEN HABERLER

TÜM HABERLER

Fakültemiz Hakkında

İstinye Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Türkiye ve coğrafyasının lise, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için kapsamlı, titiz ve odaklanmış eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Eğitim alanında, Türkiye'nin yüksek teknoloji ekonomisine yönelmesini destekleyecek yazılım, bilgisayar, elektrik-elektronik, makine, endüstri ve inşaat mühendislerini eğitecek ve geliştireceğiz. Bu anlamda teorik altyapıya odaklanarak, değişimle birlikte uzun bir kariyer boyunca öğrenmeye devam eden mühendisler yetiştireceğiz. Bu misyon, yalnızca temel mühendislik eğitimini değil aynı zamanda toplumumuzun teknolojik altyapısına katkıda bulunmak için gereken pratik beceri ve tecrübeleri içeren dengeli ve sürekli eğitim programlarını da sunmamızı gerektiriyor. Araştırma alanında, endüstrinin ve bilim camiasının ihtiyaçlarına yönelik araştırmalarımızla yenilikçi bilgi üretip teknoloji geliştireceğiz.
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, yapay zekâ, makine öğrenmesi, elektronik sistemler, tıp mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım geliştirme, sürdürülebilir tasarım, kriptografi ve siber-fiziksel sistemler güvenliği alanlarında eğitim ve araştırma üzerinde yoğunlaşmıştır. Eğitim ve araştırma konusunda kararlı ve uzmanlık alanlarında yüksek niteliklere sahip bir öğretim üyesi kadrosuna sahiptir.

Dekanın Mesajı

Prof. Dr. Serkant Ali Çetin
Prof. Dr. Serkant Ali Çetin
Dekan V.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak, bilim ve teknolojinin durmaksızın gelişerek karmaşık bir yapı aldığının ve günlük hayatımızı önemli ölçüde etkilediğinin çok iyi farkındayız. Aynı zamanda, karşılaştığımız problemlerin bundan önceki problemlerden çok farklı olduğunu ve çözümlerinin öncekilere nispeten çok daha karışık, derin ve disiplinlerarası yöntemler gerektirdiğini görmekteyiz.

Günümüzde her bir teknoloji ürünü, araştırma ve geliştirmede biyoloji biliminden elektrik ve bilgisayar mühendisliğine pek çok bilimsel ve teknolojik alanda uzmanlaşmış kişilerin takım çalışmasını gerektirmektedir. Örneğin, “biyonik kalp” yapmaya karar verdiğimizi farz edelim. Böyle bir çaba bilgisayar uzmanlarının, bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendislerinin, kalp ve damar doktorları ve cerrahlarıyla yakın bir iş birliği yapmalarını gerektirir. Aslına bakarsanız, günümüzde insanı ve toplumu ele alan hiçbir proje, böyle bir takım çalışması olmadan gerçekleştirilemez.

Dört doğa bilimi ve 7 mühendislik olmak üzere 11 bölümden oluşan fakültemiz, eğitim ve araştırmada yakın bir iş birliği içinde çalışmaktadır. Öğretim üyelerimiz ortak çalışmalar sürdürmekte ve bölümlerimizin arasında hiçbir duvar bulunmamaktadır. Biz İstinye Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak bölümlerimizdeki tüm öğretim üyeleri ve araştırmacılarla kendini yaptığı işe adamış bir ekibiz. Vizyonumuz, eğitim ve araştırmada yakın bir iş birliğiyle projeler üzerinde çalışmak, Türkiye ve coğrafyasında fayda ve farklılık yaratmaktır. Eğitim ve araştırma misyonumuz, yetkin, genç ve yaratıcı bir öğretim ve araştırma kadrosu ile çok disiplinli çalışmaya ve ürün geliştirmeye odaklanıp sonuçlar almak üzerine kuruludur.