Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Kimya

Neden İstinye Kimya?

Değerli Öğrenciler,

Kimya Bölümü 2021-2022 güz döneminde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi çatısı altında Vadi İstanbul kampüsünde eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacaktır. Bölümümüzün eğitim dili İngilizce olacaktır. Günümüzde İngilizcenin tüm dünyada ortak iletişim aracı haline geldiği açıktır ve bilim dili de olması sebebiyle İngilizce ’ye hâkim olmak özellikle temel bilimler açısından çok önemlidir. Bu sayede dünya ile entegre kimyacılar yetiştirmeyi amaçlamaktayız.

Tam burslu olarak 20 kişilik kontenjanımız olacak. Yeni açılan bir bölüm olmamız ve kontenjanımızın bu denli sınırlı olması uygulamanın çok önemli olduğu kimya alanında siz öğrencilerimiz için büyük avantaj sunacaktır. Sınıf mevcudunun sınırlı olması sonucu alanlarında yetkin öğretim üyelerimiz ve öğretim elemanlarımız sizlerle birebir ilgilenebilecek, deneylerinizi birebir kendiniz yapabilecek ve cihazları birebir kullanabileceksiniz. Bu bir kimya öğrencisi için bulunamayacak büyük bir fırsattır.

Hazırlık dönemi öğrencilerimiz dahi bölümümüzde yürütülen çalışmalara dâhil olup laboratuvar pratiklerine henüz daha hazırlık sınıfındayken başlayabilirler. İlerleyen dönemlerde ise öğrencilerimiz bölümümüzde yürütülecek olan araştırma projelerinde çalışma olanağı bulabilir, isteyenler yaz dönemi laboratuvar pratiklerini sürdürebilir. Ayrıca, bu çalışmaları sonucunda öğrencilerin uluslararası bilimsel dergilerde makalelerinin yayımlanması mümkündür. Öğrenci hareketliliğinin ve yurtdışı deneyimin gerek kişisel gerek akademik katkısını tecrübe eden ve öneminin farkında olan bir bölümüz ve siz öğrencilerimizi bu yönde teşvik etmeye ve imkânlar sunmaya da hazırız. Bu sayede siz öğrencilerimiz, mezun olduktan sonra seçeceğiniz akademik ya da endüstriyel çalışma alanlarında rakiplerinize göre daha tecrübeli, bilinçli ve deneyimli olarak profesyonel çalışma hayatlarınıza adım atacaksınız.

Kimya Bölümü mezunları için iş olanakları ve sektör çeşitliliği çok geniştir. İlaç, boya, tekstil, gıda, otomotiv gibi sanayinin hemen hemen her kolunda iş bulma olanakları mevcuttur. Bunun yanı sıra akademik kariyer yaparak bir bilim insanı olma şansınız da bulunmaktadır.

Kimya her yerdedir. Her nefes alışınız bir kimyasal reaksiyondur. Kimya bilginizi kullanarak çevrenizde olup bitenlere bir açıklama getirebilirsiniz. Neden sodyum metali suya atıldığında patlarken, sodyum klorürü yiyebiliyoruz? Kimyasal keşifler ve uygulamalar, insanlığın ilerlemesinde tarih boyunca çok önemli bir rol oynamıştır. Sağlık, çevre, sanayi, tarım, bilim ve teknoloji üzerinde derin bir etki yaratmaya devam edecektir. Bu yönüyle kimya hiç modası geçmeyecek bir alandır.

Meraklı, sabırlı, bilime ilgili, araştırmayı seven siz öğrencilerimizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.